Jak tomu mám vlastně říkat?

Jak tomu mám vlastně říkat?

Škola, kurz nebo hra?

Správná volba slov pro označení jakékoli činnosti je velmi důležitá, protože slovo okamžitě vyvolá pocit, stav a řadu referencí a zkušeností. A to následně ovlivní, jak lehce a správně příslušnou činnost provádíme.

Slovo “učení” souvisí se školou, zkouškami, biflováním, písemkami a s tím, že jsme často chtěli být úplně někde jinde. Stačí říci učení nebo školení a lidé jdou ihned do oslabujícího tranzu. Není to pouze hra se slovíčky. Pro mnoho lidí učení a škola souvisí se slovem „muset“. A muset se nám často nechce. Pokud nazvete proces osvojování nových znalostí a dovedností jinak, také naše mysl k tomu bude jinak přistupovat a pomůže nám dostat tělo, smysly, pamět, vnímání a chápání do užitečných stavů.

Zkuste se podívat na následujcí slova a pouze sledujte, jak se uvnitř mění váš pocit vůči učení.

Objevování        experimentování

Zjišťování        Potvrzení    HRA

Investice      Tvoření      ROZVOJ     posun

Někdy pouhá změna slova – popisu – naprosto změní celý přístup k věci a také naše chápání.

Slova mají moc nás motivovat nebo zabrzdit.

Je užitečné pečlivě vybírat vhodná a posilující slova pro záměry, když se potřebujeme nakopnout a záměr dotáhnout do konce.

Tak mohou slova doslova transformovat náš vnitřní prožitek.

Jaký lepší výraz byste zvolili, kdyby vaším záměrem byl “osobní rozvoj?”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>