3805660264 43193c2017

Mentální strečink

Chcete mimořádně velké výsledky v životě?
Zkuste postupný mentální trénink.Poslední dobou hodně slyšíme, že je možné v životě dosáhnout čehokoli, co chceme a do čeho se pustíme. Stačí pozitivní myšlení, velké sny a cíle. Hlavně nezůstat při zemi. Prostě sahat po hvězdách.
Než to prohlásíme za americkou pop-psychologii či holý nesmysl, prozkoumejme toto tvrzení. Problém pozitivního myšlení spočívá v tom, že se u něj musí vědomě myslet. A na to spousta lidí prý nemá čas, nebo to prostě ani správně neumí. Jejich mysl ještě není připravena a nastavena na obrovské kroky a cíle.
Stalo se vám někdy, že jste ve svém životě chtěli udělat opravdu velkou změnu, vydělat opravdu hodně peněz, dosáhnout nějaký mimořádně ambiciózní cíl? Zasnili jste se? Použili techniky pozitivního myšlení? Už jste skoro viděli, jak je celá věc hotova a vy si užíváte sladké plody svého úsilí. A pak se začaly vkrádat pochybnosti, obavy, důvody, proč to ve vašem případě nejde? Prostě stres. Zvláštní. Ještě jsme ještě ani nezačali, je to zatím pouze v naší hlavě a už z toho máme stres?
Co obvykle udělá člověk v takovém případě? Někteří prostě záměr zavrhnou a řeknou si – to není pro mne. Copak jsem Bill Gates? Jiní vezmou mlýnek a celou věc přemelou přes filtr kompromisů a vznikne kočkopes. Není divu, že takový přemletý záměr nás rychle přestane bavit, protože nemá šťávu. A tak kompromis odložíme stranou. Na jindy. Když později lidé toto své chování vysvětlují, často říkají, že mají nedostatek ctižádosti, vůle, jim přeci nejde o kariéru, toto není pro ně atd.

Je to však přirozený obranný mechanismus.
Mysl nás prostě perfektně chrání, abychom si neuškodili. Ve chvíli, kdy si totiž vytýčíme jakýkoli cíl, spustíme komplexní mentální proces, který kalkuluje, jak záměr realizovat. Jestli to zvládneme nebo ne. A jak na to. A co nás to bude stát. Jakýkoli záměr či cíl, který je o úroveň výš než náš stávající stav, totiž člověka vystrčí ze zóny pohodlí. A tak je důležité vědět, jak moc nás to vystaví zóně nepohodlí, potenciálního stresu anebo přímo panice. Kolik právě teď uneseme.

Tip: MENTÁLNÍ STREČINK
Existuje způsob, jak takové panice a kompromisům vyhnout – postupný strečink ambicí a cílů.
1. Podívejte na jakoukoli oblast svého života a výsledky, kterých v ní dosahujete. Třeba na výši vašeho ročního příjmu.
2. Potom zvedněte cíl nebo laťku o pouhých deset procent a sledujte, jak se s tím vaše mysl vypořádá. Jaké se objevují možnosti, zdroje, nápady a řešení. Jak na to? Poznamenejte si je. Je to v pořádku? Zvládnete to?
3. Pak zvedněte laťku o 20% a zase sledujte, co se v mysli stane. Jaká řešení a volby se objeví. Pokud jste udělali předchozí 10% fázi, je pravděpodobné, že mysl bude poměrně v pohodě.
4. V dalším kroku zkuste jít do nějakého extrému – třeba 50%, 100%, 300% a zase sledujte, co se v mysli děje.
5. Je dobré vysledovat okamžik, kdy pouhé napětí a nepohodlí, které je součástí „mentálního strečinku“, přeroste v paniku. Podobně jako v posilovně, když přeženete fyzický trénink, nastoupí svalová horečka. Jaké je z toho poučení? Když si vytváříme představu jakéhokoli žádoucího budoucího výsledku, je užitečné, abychom se nedostali do paniky. Abychom se nevyděsili. Když budeme v pohodě, tak máme chuť a motivaci pustit se do svých záměrů.

Samozřejmě existují lidé, kteří řeknou, že svých cílů dosáhnou stůj co stůj. Zatnou zuby, zvýší tepovou frekvenci, hladinu adrenalinu a s brunátnou tváří se prokopou k těm miliónům. Obvykle však za to něčím zaplatí.
Já tuto filozofii rozhodně nezastávám. Myslím si, že opravdu hodnotných a velkých věcí může člověk dosáhnout tehdy, když to nedělá ve velkém stresu a panice. Tělo a mysl pak začnou mobilizovat netušené zdroje a možnosti.
Tento článek není návodem, jak se stát miliardářem, ale tip, jak trénovat svoji mysl, aby byla v pohodě s budoucími výsledky, které chceme do svého života přivést. Do velkých výsledků musí člověk nejdříve dorůst ve své mysli. A to chce postupný trénink. Mysl si postupně navykne na to, co je možné. Pak můžeme přidávat.
Chcete důkaz, že to funguje? Podívejte se pět či deset let zpátky ve vašem životě a vzpomeňte si, co ve vašem tehdejším modelu světa bylo možné. Co když to, kde jste dnes, je výsledkem postupného mentálního tréninku (možná nevědomého).
Tento proces funguje i obráceně. Člověk nesjede do pekla po skluzavce, ale jde tam po schůdkách. Jeden za druhým. Minus 3% procenta svých ambicí dnes, minus 2 procenta svých standardů obětuje za týden. A tak dále až na dno.
Chcete si tedy v budoucnosti užívat velkých výsledků. Bohatství a hojnosti? Nerušený čas pro sebe a své blízké? Nebo jednou cestovat 3 měsíce v kuse? Něco vytvořit? Naučit se exotický jazyk? Cokoli?
Pokud byste to získali okamžitě. 100%. Teď hned. Možná by to obrátilo váš život naruby. Tak začněte trénovat už dnes.

„TŘEBA 3 MINUTY POHODY DENNĚ. A POSTUPNĚ PŘIDÁVEJTE. PROTOŽE NIKDY NEVÍTE, JAK RYCHLE SE VELKÉ VĚCI DOSTAVÍ.“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *